Lanškroun najdete asi 15 kilometrů východně od České Třebové a to v Podorlické pahorkatině. S největší pravděpodobností dal jméno městu král Přemysl Otakar II. Město vzniklo díky "kolonizaci" ve druhé polovině 13. století. Král jej pojmenoval
"Zemská koruna" - Landeskrone. Díky tomuto názvu se začalo na pečeti města užívat koruny.
Původní klášter augustiniánů kanovníků (1393) zanikl za husitství, na jeho místě byl postaven později zámek. Postupně se stalo město majetkem Kostků z Postupic, Pernštejnů, pánů z Boskovic, Hrzánů z Harasova a Lichtenštejnů.
V 16. století nastal rozkvět města, hlavně díky Vratislavovi z Pernštejna, který dokázal město odprostit od většiny robot.
Jako ve většině měst měly na jejich vzhled vliv požáry. Po zdejším v roce 1568 byla uprostřed čtvercového náměstí vystavěna renesanční radnice (1581-82). K její stavbě dal popud kníže Vratislav z Pernštejna. Finance byly získány díky smlouvě,
která zabezpečila dodavatelství soli a vína z města po celém Lanškrounsku. Původní jednopatrová budova má dva portály, ale byla za třicetileté války poškozena. Dobré časy přišly až ve druhé polovině 18. století, když se město rozrostlo.
Významné památky tu jsou k vidění dodnes. Například kostel sv. Václava, kostel sv. Anny s náhrobky, zájezdní hostinec Krčna či dům pozdější doby, Piano.
V roce 1990 byl na západě od města vybudován Přírodní park
"Lanškrounské rybníky". Na Ostrovském potoce se na plože 243 ha
nachází rybníky a v jejich okolí jsou lesní porosty. Tato soustava se stala důležitou součástí přírody. Hnízdí zde a také se zastavují ptáci na svém tahu. Přírodním parkem vede naučná stezka.
Zámek ve měste už vrchosti nevyhovoval, tak byl vystavěno nový a to velký, barokní na nedalekém návrší u Rodoltic (1678-1712). Zámek ale vyhořel a do dnešní doby z něj zbyla jen malá část.
Nejslavnějším rodákem města, po němž se jmenuje i hlavní náměstí, je Jan Marek Marci (1597-1667). Fyzik, matematik, astronom, lékař a filozov, rektor Karlovy University a zakladatel spektroskopie a to všechno v jedné osobě.