banner_zoo.gif, 82 kB
Lipník nad Bečvou 1.

Starobylé město, ležící v Moravské bráně, má v současnosti necelých devět tisíc obyvatel. Vzniklo u řeky Bečvy na bývalé obchodní cestě, zvané Jantarová. První písemná zmínkaP2300737_small.JPG, 10 kB pochází z roku 1238 a do dnešní doby se zachoval původní ráz města. A díky tomu je Lipník nad Bečvou z historického hlediska velmi cenným místem. Pokud ještě přidáme fakt, že se na nedalekém kopci za městem tyčí středověký monumentální hrad Helfštýn, je tato část Olomouckého kraje turisticky velmi atraktivním místem.
     Vraťme se ještě k Jantarové stezce. Ta vedla obchodníky přes Moravskou bránu do Slezska. Původně tu pravděpodobně stála větší osada, která pak byla připojena k sídlišti, které mělo velké čtvercové náměstí. Jisté ale je, že k roku 1349 už tu stojí město s dobrou životní úrovní a vlastní pečetí.
     Důležitým datem pro město je rok 1475, kdy se P2300592_small.JPG, 18 kBjeho vlastníkem stává Vilém z Pernštejna. Ve své době se stává nejvýznamnějším šlechticem v českých zemích a město, které je ještě kvalitněji opevněno, doslova vzkvétá. A později se navíc začíná rozrůstat do velikosti. Na západní straně příhradební ulice vzniká významná židovská čtvrť.
     Pernštejnům zůstává vlastnictví města až do roku 1553, kdy jej prodávají Půtovi z Ludanic. Kateřina z Ludanic se díky sňatku s Petrem Vokem z Rožumberku stává spolumajitelkou města, ale ne na dlouho... Rok 1593 znamená nového majitele, Hynka staršího Bruntálského z Vrbna. Ten se ale zúčastnil stavovského povstání, což se mu stalo osudným. Ale i tak až do třicetileté války bylo město velmi prosperujícím.
     V roce 1634 přichází do města piaristé (Řád chudých řeholních kleriků Matky Boží zbožných škol). Poslední piarista pak opustil město přesně po 250 letech od jejich příchodu do Lipníka nad Bečvou.