Brno 1.
Od 11. století se na dnešním Petrově v okolí hradu a románské baziliky sv. Petra a Pavla, tedy v podhradí, shromažďovali lidé. Čile se tu obchodovalo, vždyť byla tato místa osídlena již v době kamenné.
Brno se stalo za vlády Jana Jindřicha (bratra Karla IV.) v první polovině 13. století městem, majícím postupně své opevnění. Po roce 1350 se stalo poprvné hlavním
městem Moravy. Podruhé se pak stalo roku 1641.
Aby se město mohlo rozšiřovat, tak jako ostatně ve většině měst, bylo nutné zbourat hradby. V Brně se s bouráním započalo po roce 1809...což to sice velká škoda, ale pokrok se nedá zastavit.
Na vrchu, nazvaném Špilberk stojí hrad, založený ve 13. století (byla objevena obranná okrouhlá věž, pocházející z první poloviny 13. století). V průběhu let se stal dokonce i vězením. Barokní pevnost byla budována od poloviny 17. století a až do roku 1858 sloužil Špilberk jako vězení. A právě mezi Petrovem a Špilberkem vznikal postupem času hlavní rozvoj města.
Brno se nachází na soutoku řek Svratky a
Svitavy. Nabízí pro návštěvníky mnoho atraktivního. Pokud máte tak málo času na prohlídku města, jako jsem měl já, můžete se tu procházet až do úplného vyčerpání. Mimo jiné zajímavostí patřící k Brnu je i ten fakt, že se tu ve zdejší Redutě hrálo divadlo od roku 1761.
Nyní využiji informací Jany, žijíci v tomto městě. Ta mi doporučuje, pokud budu mít více času, procházku centrem. Především je to Petrov, Červený kostel (ve městě je kostelů větší množství...sv. Tomáše, sv. Jakuba), Novou a Starou radnici, náměstí Svobody, Špilberk, Zelný trh, Kapucínskou hrobku a Staré Brno (Mendlovo náměstí). Tato místa se mi v podstatě podařilo navštívit, až na Špilberk, který je na protějším kopci, tedy mimo můj vymezený časový úsek.
Ve městě je i několik klášterů. Například na Mendlově náměstí, Alžbětinky, Milosrdní bratři. Je tu i pravoslavný chrám, židovský hřbitov a synagoda. Pokud zatoužíte po kultuře, je tu již výše zmíněné Mahenovo divadlo (činohra), Janáčkovo divadlo, Divadlo v 7 a půl, Mrštíci s příjemnou atmosférou.