Dobruška
židovský hřbitov
Byl založen v roce 1675 a musel být umístěn mimo město, na konci dnešní Křovické ulice. K tomuto účelu byl
vyhrazen pozemek o rozloze 50x10 kroků, který byl později obehnán kamennou zdí. Nejstarší dochované náhrobky pocházejí z roku 1688. Představují goticko-renesanční kvadrátní typ a jsou pod nimi pohřbeni paní Šejndl, dcera Šamuelova a paní Blimi, manželka rabína Mošeho. Náhrobky z 18. století, které najdeme rovněž ve starší části hřbitova, prozrazují výrazný vliv barokního slohu.
Všechny staré náhrobky jsou typu stély - deskového kamene zapuštěnéno kolmi do země. Z ozdob se vyskytují zejména u barokních náhrobků různé motivy mušlí, spirál, rostlinných ornamentů a křivek. 19. století přináší vliv klasicismu s využíváním stříšek a sloupů. Pomníky josu zdobeny i reliéfy lvů, otevřené knihy, spojených rukou, koruny (Koruna dobrého jména jako připomenutí dobrých vlastností
zesnulých).
Na náhrobcích je vidět výtvarný vývoj hebrejského písma, nejstarší stély mají plasticky vystupující tzv. čtvercové písmo, na pozdějších je totéž písmo ryté do hloubky. Barokní a rokokové pomníky nesou opět vystupující písmo, které se v 19. století znovu mění na ryté. Nápisy udávají datum úmrtí (v pozdější době i pohřbu), jméno zemřelého, jmého jeho otce, u provdaných žen jméno manžela.
Část textu jsem opsal i informační cedule u hřbitova, pokud se chcete dozvědět text celý a navíc vidět i nově opravenou synagogu ve městě, zajeďte se sem podívat. Kousek nad městem se můžete zajít podívat na renesanční kostel sv. Ducha.