banner_zoo.gif, 82 kB
Hlína
rozhledna Vladimíra Menšíka

Ještě dříve, než se dostaneme k cíli, k rozhledně Vladimíra Menšíka, nacházející se v obci Hlína, povíme si něco o obci Silůvky. Právě odtud vedou mé dnešní kroky do Ivančic.
     Obec, která se nachází asi 15 kilometrů jihozápadně od Brna, má v současnosti přibližně 800 obyvatel. Již od středověku se zde pěstovala vinná réva. První písemná zmínka o tomto místě (1277) se váže ke vzniku kapituly sv. Petra v Brně. K té patřila až do roku 1387. Za husitů i třicetileté války zde nastaly P2350906_small.JPG, 9,4kBkrušné časy. V roce 1783 zde byla postavena jako jedna z prvních v kraji škola. Důležitým datem pak bylo 15. září 1870, kdy tudy projel první vlak. V roce 1912 pak tudy projíždí císař František Josef I. Ještě do druhé světové války zde stavěly pravidelně rychlíky jedoucí z Prahy do Vídně. Pokud jde o erb obce, vznikl na základě staré pečetě z roku 1642. Severně od obce se nachází jižní část Přírodního parku Bobrava.
     Osm obcí a tři města spadají pod Mikroregion Ivančicko. Tím protékají 3 řeky (Oslava, Jihlava a Rokytná), které se setkávají v Ivančicích. Průmyslem nenarušená krajina nabízí turistické vyžití. Jednou z možností kam můžete zavítat je rozhledna Vladimíra Menšíka v obci Hlína. Obec se nachází v nadmořské výšce 449 metrů a má asi 270 obyvatel. Osídlení zde spadá až do starší a mladší doby kamenné, o čemž svědčí mnoho archeologických nálezů. První kostel zde byl postavený již  roce 1208, ten se ale nedochoval. Dnes tu mají kostel sv. Kunhuty (1794), jehož věž kostela je vysoká 23 metrů.
     První rozhledna (1910) tu stávala ještě začátkem roku 1938, byla ale rozebrána. Jelikož byl evidován přístup na vrchol rozhledny, k návštěvě desetitisícího návštěvníka (Richarda Šalplachta z P2350785_small.jpg, 11kBNeslovic) dochází k 15. dubnu 1921. Jelikož je nad obcí na kopci krásný výhled do kraje, bylo rozhodnuto o výstavbě rozhledny nové.
     S výstavbou nové rozhledny se započalo v květnu 2001, nosný betonový základ byl vystavěn o čtyři roky později. K slavnostnímu otevření ale došlo až koncem dubna 2007. Dřevěná rozhledna s betonovým základem je vysoká 22 metrů a na vrchol vystoupáte po 96 schodech. Svůj název dostala díky tomu, že do obce a jejího okolí rád a často chodil Vladimír Menšík. Přibližně po třech měsících provozu zde přívítali desetisícího návštěníka!
     A kam až můžete dohlédnout v případě dobrého počasí? Nejdále až na vrcholky Alp. To se ale podaří málokdy. Takže začněme Moravským Krumlovem, následují Němčice, Ivančice, Alexovice, Polanka, Rešice, Běhařovice, Letkovice, Řeznovice, Jamolice, Letkovice, Horní Dubňany, Dolní Dubňany, Ivančické nové sídliště. Od něj vpravo jsou Biskoupky a jaderná elektrárna Dukovany. Následuje Nová Ves, Oslavany, Mohelenská hadcová step, Mohelno, Senorady, Babylon, Kuroslepy, Oslavany, Kukla, Čučice, Sedlec. A to jsem vyjmenoval jen menší část možného výhledu do krajiny. Snad ještě pár míst směrem, kde stojí  v obci železná P2350957_small.JPG, 12kBkonstrukce vysílače... Pravlov, Ivaň, Dívčí Hrady, Dolní Věstonice, Děvín, Horní Věstonice, Kuparovice, Perná, Pálavské vrchy... Pokud si chcete postupně prohlédnout všechna dohlédnutelná místa, zajděte si sem. Vše je podrobně pospáno nebo vyfoceno na informačních cedulích na vrcholu rozhledny.
     Jesliže se po prohlídce rozhodnete pokračovat v dalším putování, můžete se vydat směrem na Ivančice, rodiště Vladimíra (Vladislava) Menšíka. Ten se zde narodil 9. října 1929 a dodnes tu na něj vzpomínají. Než ale dojdete do města, půjdete kolem Staré hory a kostela sv. Jakuba nad Ivančicemi. K té vede z města Křížová cesta. Původní kaple (1481) sloužila až do doby, kdy ji císař Josef II. zrušit. Nová kaple byla postavena v novogotickém slohu v letech 1852-58. Křížová cesta pochází z let 1861-63.