banner_zoo.gif, 82 kB
Jeseník a okolí

Jeseníky jsou turisticky atraktivní oblastí a jsou druhým nejvyšším pohořím u nás. Dnes se podívám přímo do města Jeseník, nacházejícím se na sever od Olomouce. Dnes se sem můžeme dostat po železnici, ale dříve se sem lidé dostávaliP2240781_small.JPG, 13 kB pomocí povozů, kočárů či fiakrů. S budováním železnice do těchto míst se začalo v roce 1885.
   Lázně Jeseník ale uvidíme jen v dálce. Jelikož je tu kolem hodně různých přírodních pramenů, budeme ochutnávat vodu. Dnes překvapivě nevystoupáme na vrchol 26 metrů vysoké rozhledny, která se jmenuje Zlatý Chlum (875 m), které je vidět vrchol Pradědu, ale pouze kolem ní projdeme a cílem bude mohutný žulový skalní masiv nazvaný Čertovy kameny (693 m).
   Místní skály mají rádi především horolezci, ale turista ocení především skálu z vyvřelého pegmatitu - Čertovu vyhlídku. Dříve se říkalo této skále Harichstein, protože byly na pozemku německého sedláka Vinzenze Haricha. Nedaleko vyhlídky se nachází chata, ve které se můžete občerstvit. Důležité ale je, že i když jdete na kameny na vlastní nebezpečí, jsou zabezpečeny řetězy a i když je výstup adrenalinový, stojí to opravdu za to.
   Na soutoku říček Staříče a Bělé byla založena kolem roku 1267 osada s názvem Frývaldov. Město dostalo název Jeseník až v roce 1947P2240871_small.JPG, 14 kB. V okolí se těžilo zlato, stříbro a především železná ruda. Obec se rozrostla a stala se městem již k roku 1296, ale nebylo opevněno. Chráněno bylo jenom malý hrad. Stával na místě, kde dnes objevíte renesanční vodní tvrz. Základy, které měl první hrad, jsou původní. A když už stojíme před vodní tvrzí, všimněme si velkého kamene. Je to 2 200 kilogramů těžký "bludný balvan", ze švédské žuly (hrubozrnný biotitický granit). Vodní tvrz má mohutný vodní příkop, ve kterém už vodu nenajdete. Tvrz byla upravena na zámek v roce 1727. Od roku 1932 se stává zámek muzeem a v roce 1963 sídlem Vlastivědného muzea Jesenicka.
   Uprostřed náměstí stojí renesanční radnice (1610), která byla dobudována v roce 1800. Mezi náměstím a tvrzí stojí neorenesanční kostel Nanebevzetí Panny Marie (1882-83). První zmínka je z roku 1418 a pravděpodobně tu stál kostelík gotický. Morový sloup Nejsvětější trojice pochází z roku 1721. Zajímavou rokokovou stavbou je Katovna.