Kunětická hora 2.
Kopec nebo chcete-li hora, na které stojí současný hrad Kunětická Hora, patřil od 11. století benediktinskému klášteru v Opatovicích nad Labem. Jak tradice velí,
klášter byl zničen husity a tak roku 1423 staví Diviš Bořek z Miletína na tomto místě hrad. Pokud se tomu divíte, je tomu skutečně tak - moc hradů v období husitství nevzniklo. Ale pravdou je, že s tím současným už nemá skoro nic společného.
Dvouvěžový hrad je k vidění po zakoupení hradu s panstvím Vilémem z Petnštejna. Ještě před ním byl majitelem i král Jiří z Poděbrad a jeho synové. Vilém z Pertnštejna vytváří gotického hradu ranně renesanční. V každém případě je ale v rovinané krajině dominantou, protože se hora tyčí do 82 metrové výšky. A jelikož se nachází asi 7 kilometrů od Pardubic, není divu, že je z něj vidět toto město jako na dlani.
Je jasné, že hrad, který je vidět z velké dálky musí mít náležité opevnění. Mohutné zemní valy, kamenné zdi, příkopy a další ochrana ale stejně nezabránila tomu, že byl hrad za třicetileté války
vypálen švédským vojskem. Ale celkové zkáze přispělo především to, že se zde začalo svého času s těžbou kamene. Ale v roce 1916 těžba končí, i když už část hradu je nenávratně poškozena. Důležitý je rok 1923 a jméno Dušan Jurkovič. Rekonstruovaný palác s uzavřeným vnitřním nádvořím, dominantní kruhová věž s krásným výhledem po okolí a kaple sv. Kateřiny jsou určitě lákavým cílem.
Navíc můžete také navštívit nedalekou "Perníkovou chaloupku" v obci Ráby. Najdete tu i Informační středislo. Stavba byla původně Loveckým zámečkem (1882), který dal postavit baron Richard Drasche z Wartinberka. Byl jeho letním sídlem a měl i přilehlou dančí oboru a velký park. Stavitelem byl pravděpodobně cizincem, protože se stavba podobala horským sídlům ve Švýcarsku.