P1890903.gif, 53 kB
Bohumín 1.


Město, které si dnes prohlédneme, má dvě hlavní části. Nový Bohumín a Starý Bohumín, které v současnosti rozděluje dálnice.
DnešníP2300918_small.jpg, 14 kB Bohumín má necelých 23 000 obyvatel a patří k němu i části Skřečoň, Záblatí, Pudlov, Vrbice a Šunychl (jeho součástí je Kopytov). Původ těchto obcí je doložen mezi lety 1229 až 1480.
     Bohumín je pohraničním městem, sousední Polsko můžete navštívit, pokud přejdete most ve Starém Bohumíně. Město se nachází na soutoku řek Odry a Olše (ty jsou většinou hranicí mezi oběma státy). Nivy a meandry Odry jsou přírodním skvostem. Město objevíte v severní části Moravskoslezského okraje několik kilometrů vzdáleno od Ostravy.
     Pokud jde o historii, první písemná zmínka o původní vsi Bogun pochází z roku 1256 a jedná se konkrétně o část, kde se dnes nachází Starý Bohumín. Městem procházely obchodní cesty a tím pádem se stalo křižovatkou těchto cest. Ta největší, solná, vedla přes Moravu a mířila do P2300936_small.jpg, 9 kBKrakova. Do Krakova vedle i cesta z Prahy. Další cesta, Jantarová, byla směřována z Uher a mířila do Těšína a dále vedla k Baltu. Bohumínsko patřilo na konci 13. století české koruně.
     Nejprve se podíváme do Nového Bohumína. Výpravní budova železniční stanice byla upravena v roce 1860 a je kulturní památkou. Nedaleko nádraží stojí ocelová pěší lávka, dlouhá 170 metrů. Budova bývalé radnice je součástí náměstí a současná radnice, pocházející z konce 19. století byla dříve školou. Nepřehlédnutelnou stavbou je pseudogotický katolický kostel Božského srdce Páně (1892-95). Nedaleko náměstí stojí další kostel, evangelický.
     Pokud projdete sady Petra Bezruče (nachází se zde na 60 druhů keřů a stromů), tak se dostanete k zimnímu stadionu, Akvacentru a Penzionu U věže. Bývalá vodárenská věž je nyní rozhlednou s ubytováním, restaurací a pěkným krytým výhledem na město a okolí.