Ostrava 1.
Při soutoku řeky Lučiny s Ostravicí a dále ještě Opavy s Odrou najdete město, které vzniklo ve 13. století. To bylo ještě ale osadou a o tom, že se časem stane uhelnou pánví a průmyslovým městem, neměl nikdo ani tušení. Navíc dnešní Ostravu tvoří více jak třícítka moravský a slezských obcí, které se postupně připojovaly k jádru původního města.
Pokud
přijedete do Ostravy jen tak, projít se po městě, můžete navštívit několik náměstí. Pokud jde o to nejznámější, je jím to, které má na svém území dominantní stavbu. Na Prokešově náměstí totiž stojí od počátku 20. století největší radnice u nás, tzv. Nová radnice. Z hlavního nádraží jsem se k ní dostal díky paní s dcerou, které jsem oslovil. Nakonec se ukázalo, že paní žila několik let ve městě, ze kterého jsem dnes vyrazil. Vyslechl jsem také zajímavý příběh, který se paní stal...
Popsat Novou radnici v jednoduchosti je lze takto. Je to čtyřposchoďová budova, která má vedlejší třípatrová křídla a uprostřed se tyčí dominantní vyhlídková věž. Její konstrukce je označována jako lehká ocelová. Ačkoliv to nevypadá, je vysoká 85,6 metru s tím, že má ve výšce 72, 5 metru vyhlídkový ochoz.
Na vrchol věže se dostanete výtahem a za dobrého počasí můžete pozorovat nejen Ostravu samotnou, ale místa blízká i vzdálená. Jedná se především o část Beskyd, Jeseníků, hornoslezskou plošinu. Nyní jsme se dostali do výšin, ale v Ostravě mají k vidění i
tři doly. Jedná se o Landek, Dolní Vítkovice a Důl Michal. To ale píši spíš pro zajímavost, protože den zase není tak dlouhý, aby se dalo stihnout obejít vše.
Vraťme se ale opět na náměstí. Na Masarykově stával kdysi pískovcový sloup se soškou Panny Marie od Johannesa Hyacinta Zalendera. Stával tam až do roku 1960, kdy ho vystřídal statečný milicionář, který nakonec skončil v propadlišti dějin. Takže od roku 1992 je zde opět k vidění velká část sloupu původního, který byl rekonstruován. Jeho velká část byla nahrazena, byla ale dodržena jeho původní podoba.
Dále je tu k vidění secestní Jiráskovo náměstí, Smetanovo náměstí se stavbou Divadla Antonína Dvořáka. Ještě zmíním náměstí Dr. Edvarda Beneše, kterému dominuje palác Elektra.
Můj původní cíl, ostravská ZOO sice "nedopadl", ale i tak jsem musel přejít přes 92 metrů dlouhý most Miloše Sýkory. Ten je vybudován přes řeku Ostravici v roce 1913 jako náhrada původního mostu řetězového, vystavěného v letech 1847-51. Pokud jde o jméno mostu, je uváděno, že se o jeho záchranu zasloužil Miloš Sýkora. Za svůj statečný čin zaplatil životem. Zaujalo mne navíc, že pracoval ve stejném povolání, jako kdysi já.