banner_zoo.gif, 82 kB
Police nad Metují
stavebnice Merkur
Kdo by neznal kovovou stavebnici pestrých barev s možností montáže pomocí šroubků a matiček. Ano, je to Merkur. V Polici nad Metují se můžete seznámit s její historií, sestavit si nějaký svůj výtvor a ještě navíc vidět město z Vernových fantastických knížek - Ocelové město.
     Pět let po založení firmy Inventor Jaroslavem Vanclem v roce 1925 je podána registrace na stavebnici značky Merkur. Její vyjímečností je, že jsou kovové díly spojovány pomocí šroubků a matiček M 3,5. Od roku 1930 získávají stavebnice a dále pak i plechové vláčky na oblibě, kterou zastaví až válečná léta, kdy je výroba zastavena.
     V roce 1947 se začíná znovu s výrobou a její sortiment je rozšířen. Další problémy přináší začátek padesátých let a to díky znárodnění. Firma se stává součástí Okresního kombinátu v Broumově. Aby toho nebyloP1300487_small.JPG, 7 kB málo, v roce 1968 se končí s výrobou vláčků. Co je ještě horší, jsou zničeny výrobní prostředky.
     Po komplikacích na začátku devadesátých let vstupuje do dějin stavebnice Merkur Ing. Jaroslav Kříž. Stavebnice byla v letech 1996 a 1997 vyhlášena hračkou roku - její genialita tkví v tom, že můžete staré stavebnice kombinovat s novými, používat i nově vymyšlené prvky.
     Aby nezanikly dějiny stavebnice, vzniká v Polici nad Metují "Muzeum stavebnice Merkur". To si stavebnice určitě zaslouží, dokáže totiž už po několik generací rozvíjet tvořivost, hravost a fantazii nejen dětí. Důkazem toho je, že díky ní světoznámý profesor Otto Wichterle dokázal vymyslet výrobu kontaktní čočky.
     V hracím koutku se můžete pokusit i vy o svou dovednost. Inspirovat vás může mimo jiné i neustále se rozvíjející Ocelové město pana Jiřího Mládka. Dosahuje již neuvěřitelné hmotnosti, což ale na druhou stranu zvyšuje jeho atraktivitu - Ocelové město je zkrátka z ocele. Stavebnice Merkur je velmi oblíbenou hračkou prakticky po celé Evropě a jeho atraktivitu objevují i v USA a Kanadě.