P1890903.gif, 53 kB
Polička

"Král. wěnné město, 2,5 pošty od krajského města Chrudimi, 1,25 pošty od města Litomyšle, 1 poštu na železnici od města Switaw a 19 mil od Prahy města wzdálené, leží w roztáhlém na délku, kopci předním a zadním i šibeničním sewřenémP2150094_small.JPG, 10 kB audolí jest owlaženo potokem Polyčkau s rybníkem a projeto silnicemi ze Switaw do Brodu, z Litomyšle do Bystrého i Brna, i přes Nowé město k Jihlawi, 16,75 míle".
     Pokud si chce udělat představu o tom, jak vypadalo opevnění města, máte možnost jej uvidět v Poličce. Ve své délce 1 220 metrů a při výšce desíti metrů je ve svém stavu toto opevnění nevídané. 19 půlkruhových bašt, stopy valů a příkopů tu také jsou, ale 4 vstupní brány s věžemi se nedochovaly. Původně královské město je v současnosti městskou památkovou zónou.
     Zemská Trstenická stezka vedla místem, kterému se říkalo Na Poličkách a právě zde vzniklo v roce 1265 město, které se stalo k roku 1307 věnným městem královny Elišky Rejčky.
     Dominantou města je Děkanský chrám Svatého Jakuba Většího (1853-56), mající 75 metrů vysokou věž. Chrám stojí na místě starého gotického kostela. Ten byl údajně postaven v roce 1321, ale byl zničen při velkém požáru města v roce 1845. Oheň vznikl 10. července o půl jedenácté v noci a podle vyprávění se tak stalo při vaření, kdy se vzňalo máslo a oheň se pak rozšířilP2150109_small.JPG, 10 kB do té míry, že vyhořelo prakticky celé město. Paradoxem je, že po uhašení požáru nastaty velké deště, bylo chladno, což bylo příčinou mnoha onemocnění.
     Ohni odololal ale zvon "Median", pocházející z roku 1511. Zachránil se jen díky tomu, že při pádu z věže zapadl do země ("Ze žhavých ssutin teprv po třech nedělích vyhrabán zvon median, až na neškodnou trhlinu v koruně zachovalý"). Ze čtrnácti dřevěných zastavení Křížové cesty zůstala jen dvě. Cestu vytvořil v roce 1748 známý sochař a řezbář František Pacák, učedník a pokračovatel díla M. B. Brauna. Od tohoto autora si můžete prohlédnou ve městě několik soch a Morový sloup na náměstí. A ještě pro zajímavost uvedu fakt, že se ve světničce ve věži se narodil hudební skladatel Bohuslav Martinů (8. prosince 1890).
     Město bylo po již zmíněném požáru vybudováno do podoby, v jaké ho můžete vidět dnes. Barokní radnice stojí na místě, kde dříve trůnila kolem kamenné věže dřevěná budova (1639). Na západní straně radnice je zvonek, kterým se zvoní na poplach. Původní význam měl ale jiný. Bylo jim totiž v zimě o 21té a v létě o 22té hodině odzvoněno (zvonění na pokoj), což znamenalo, že v celém městě ustal veškerý ruch.