Dominantou náměstí tohoto malého městečka v Orlických horách je raně barokní farní kostel Všech Svatých (1679-84), rozšířený v roce 1735. Na náměstí vás určitě zaujmou podsíňové domky, takzvané lomenice. Uprostřed náměstí stojí mariánský sloup (1771) a novorenesanční kamenná kašna (1886).
Renesanční - barokně upravovaný zámek, mající arkádové nádvoří, je ale pro veřejnost uzavřen. Kousek nad ním stojí pozdně renesanční zámecký kostel Nejsvětější Trojice (1603). Nad parkem stojí kaple sv.
Anny (1722), od které je hezký výhled na Orlické hory.
Přesné datum založení původně uhlířské osady je sice sporný. Bylo to s největší pravděpodobností na začátku 14. století. Jméno městu dal potok jím protékající, mající v současnosti název Rokytenka. Zajímavý je znak města, na kterém je medvěd, který vylezl na vysokou lípu a dva muži s bodci se jej snaží dostat dolů.
K rozvoji města přispělo, hlavně to, že sem byla zavedena více jak před sto lety železnice z Doudleb nad Orlicí. Její vybudování vytvořilo oproti plánům několik nepředpokládaných problémů. Od vykupování pozemků, zpevňování bažinatého terénu, prodloužení délky tunelu až po jednu neuvěřitelnou raritu. Je jí odklonění tratě o několik metrů. A to kvůli památnému buku. Ten stojí mezi Rokytnicí nad Orlicí a Pěčínem až do dnešní doby.
V současnosti je centrum města i s okolím vyhlášeno městskou památkovou zónou. Díky dobrému vlakovému i autobusovému spojení je Rokytnice v Orlických horách dobrým východiskem turistických tras. Například asi 10 kilometrů vzdálený Neratov s poštovou, Říčky v Orlických horách, Pěticestí, pevnost Hanička... I když leží město v nadmořské výšce přibližně 580 metrů, během pár desítek minut můžete v blízkém okolí vystoupat až nad 1000 metrů a zdatnější turisté mohou dojít přes Pěticestí na ještě vyšší Velkou Deštnou (1115 metrů).