Původní horská osada, která byla postavena pro lesní dělníky, kteří zpracovávali dřevo v místních lesích se původně jmenovala Scherlichgraben. Bylo tu hodně tkalců, pastevců, sběrači lesních plodů, na milířích se vyrábělo dřevěné uhlí a díky tomu, že se vrchol nazvaný Šerlich nachází na hranici, objevovali se tu i pašeráci.
Nacházíme se asi 4 kilometry od Deštného v Orlických horách, za Masarykovou chatou je vidět vrcholy Velké a Malé Deštné. Velká Deštná je nejvyšším vrcholem Orlických hor a navíc tu před lety stávala "rozhledna". Byl to spíše takový velký posed pro několik lidí. Kdo jej chtěl zdolat,
musel většinou čekat ve frontě. Pak se tu objevila motorová pila, majitel zde tuto stavbu nechtěl. O stavbě nové rozhledny není rozhodnuto, ale je možné, že je právě Šerlich vhodným místem, kde by mohla nějaká ta krasavice, kterých se v součastnosti objevuje na našem území velké množství, bude stát.
Ve dvacátých letech minulého století vytvořil architekt Bohuslav Fuchs návrh na výstavbu turistické chaty. A tak v letech 1924-25 byla postavena na o devatenáct metrů "tisícovku" převyšujícím místě, nedaleko vrcholu Šerlichu (1027 m) horská chata, jež byla pojmenována po našem prvním prezidentovi, Tomáši Garique Masarykovi. Slavnostně byla otevřena dne 14. září 1925 za účasti Aloise Jiráska. Ten tehdy ještě viděl střechu šindelovou, v současnosti je plechová a viděl také prezidentovu bustu před chatou. Také mohl vidět i hraniční patník, pocházející z roku 1636, ten se ale v sočasné době nachází u muzea v Deštném v Orlických horách. V roce 1935 byla ještě vybudována na vrchol kopce silnice.
V době, kdy tu byla chata vystavěna, se nacházela přímo u hranice s Německem. To se německé straně nelíbilo a co ještě víc, to byl její název. Takže si vystavěli a to nedaleko odsud také chatu, která byla nazvána Hindenburgova. Ta ale po válce vyhořela, dnes po ní zbyly už jen obvodové základy a ani ty už nejsou skoro vidět.
Na Šerlich vede více turistických cest. Na vrchol se můžete dostat prakticky ze všech stran, tedy i té polské. Nejjednodušší je si sem zajet autobusem. Například z Rychnova nad Kněžnou, to by vám ale musel na stanovišti zastavit autobus. Pokud se vám to stane, nezoufejte a improvizujte. Mé řešení bylo dojít na autobusové stanoviště o pár stovek metrů dál a najít jiný spoj, konkrétně směrem na Zdobnici.
Díky této změně jsem zjistil, že v Orlických horách existuje místo, které se jmenuje Kačerov. Pak už následuje Kunčina Ves, zmiňovaná k roku 1550 (dříve tu bývala sklárna) a to už jsem se podle rady vydal po cyklostezce směrem na nedalekou červeně značenou turistickou stezku směřující na Deštnou v Orlických horách. Kačerov i Kunčina Ves jsou součástí Zdobnice. Dříve se tu těžilo dřevo pro Kutnou Horu, území zde patřilo Kutnohorskému mincovnímu úřadu.
Červenou turistickou trasu jsem pak opustil u rozcestníku v Luisině údolí. Sice se tam jde pár kilometrů po asfaltové silnici, ale můžete při tom sledovat kouzelná zákoutí říčky Zdobnice. Zdobnice pramení v lesích a mokřadech mezi Velkou Deštnou a Jelenkou a vlévá se v Doudlebech nad Orlicí do Divoké Orlice.
Po cestě jsem mezitím tím došel do Zákoutí (první zmínka k roku 1836, původní název Hinterwinkel) a kolem potoku Bělá se vydal nahoru po žlutě značené cestě Šerlišským dolem až k Masarykově chatě. Pokud si chcete zpestřit výstup ještě zdoláním velké (1115 m) a Malé (1090 m) Deštné, stačí se vydat u parkoviště u Luisina údolí po zeleně značené cestě. Při návratu ze Šerlichu se můžete se vydat do Deštného v Orlických horách a cestou navštívit Šerlišský mlýn. Tento horský hotel u potoka Bělá má také svou historii. Právě odsud se vozil připravený materiál koňskými povozy nahoru na
Šerlich při budování Masarykovy chaty. A atraktivní je také blízká sjezdovka s půjčovnou speciálních "kol", takže se tu můžete vyžít i mimo zimní sezonu.
A až dojdete na Vyhlídku nad Národním domem, jste už v dohledu cílového místa výletu. Vyhlídku si pak ještě z podhledu můžete při cestě k Informačnímu středisku prohlédnout ještě z hlavní silnice. Deštné v Orlických horách se nachází 16 kilometrů severo severo východně od Rychnova nad Kněžnou. Leží u říčky Bělé a Destenského potoka. Je zmiňováno k roku 1362 jako Dešny, kdy patřilo ke klášteru Svaté Pole u Třebechovic. Kdysi tu byly hluboké lesy, takže to bylo ideální prostředí pro těžbu dřeva. Již z dálky viditelný barokní kostel svaté Máří Magdaleny byl vystavěn v letech 1723-26, jeho dvě věže pak byly přestavněny v roce 1844.
Vraťme se ještě ale na Šerlich, kde se nachází přímo na hranici také vyhlídka. Z té můžete vidět blízká i vzdálená místa, Orlické hory, pramennou oblast Divoké Orlice, Stolové hory, Soví hory, Velkou sovu (1015 m), Wzgórza Scinawskie, rozhlednu Topielisko (wieža widokowa), Wolarz (852 m), Bystřické hory, Smolna (865 m), Vartské hory, Bystřické hory, Rówienka (843 m), Lomnicka Równia (898 m), Zlaté a Rychlebské hory, Lasówka, Černá hora / Zzerna Góra (1025 m), Zamkowa Kopa (784 m), Kralický Sněžník (1424 m), Spalona (811 m), Bystřické hory, Klepý / Trojmorski Wierch (1144 m), Jagodna (977 m).