Ze Staroviček
do Velkých Pavlovic
Než-li se dostaneme do
Velkých Pavlovic, zajdeme se z obce Starovičky podívat na Vyhlídku U Obrázku. Obec samotná má asi 830 obyvatel a leží v nadmořské výšce 185 metrů. Osídlení je tu dokázáno díky nálezům již 4 700 let před Kristem, první písemná zmínka pochází z roku 1239. Celá oblast i s okolím jsou nejteplejší
oblastí naší republiky. Málokdo ví, že se tu udála dne 16. dubna 1945 tanková bitva, po které byla obec osvobozena. Na památku je tu k vidění pomník s tankem a padlí vojáci jsou pohřbeni na hustopečském hřbitově. Na hřbitově ve Starovičkách je pohřben známý farář z Babic, Václav Drbola.
To už ale podcházíme dálnici a vydáme se mezi vinicemi Nivy, Pod Novými horami, Novými horami až k vyhlídce. Jedná se malou rozhledničku, vysokou 7 metrů, jejíž výhledová plocha se nachází ve výšce tří metrů a vede na ni žebřík. Pokud si myslíte, že je to nejnižší rozhledna u nás, tak tomu tak není. Navštívil jsem totiž úplně nejnižší, o kterou popíši v některé z dalších reportáží. Pokud jde o výhled, tak je na informačních cedulkách podrobně popsán. Ale ten hlavní je na oblast Pálavských jezer a vrchů.
U cesty (dříve "Dobytčí stezky"), která je nyní i cyklostezkou (spojující Znojmo s Uherským Hradištěm), stojí Boží muka z 15. století.
Původně stávala před kostelem ve Starovičkách. Toto asi čtyři metry vysoké dílo pochází z doby, kdy vesnice náležela klášteru cisterciaček na Svatém Brně. Je to ojedinělá památka, nemající na Moravě obdoby. Kousek nad nimi je vybudována "Ukázková vinice".
Po důkladném pokochání se výhledem se můžeme cestou mezi vinohrady vydat do Velkých Pavlovic. Pěstuje se tu většinou modré víno a to odrůdy Frankovka, Svatovavřinecké a Modrý Portugal. Z bílých pak to jsou Veltlínské zelené, Tramín či Neuburské. Vznikla tu odrůda vína André a to díky křížení odrůd Svatovařinecké a Frankovka. Nesmíme ale opomenout fakt, že se tu pěstují i meruňky.