Tábor u Lomnice nad Popelkou
Původní název tohoto vrchu je Chlum. Současný název vznikl v době husitského revolučního hnutí, kdy se tu shromažďoval lid podobojího vyznání. Od roku 1349 zda stála kaple založena Valdštejny. V roce 1527 dal majitel panství Vilém z Valdštejna
postavit na místě sešlé kaple kostelík. V době protireformace byl na místě kostelíka postaven v roce 1704 jezuity barokní kostel Proměnění Páně; opravený roku 1897.
Na vrcholu je turistická chata s rozhlednou, jež byla dlouhou dobu v nevalném stavu, ale v současnosti je opět v pořádku a je znovu otevřena. Rozhledna byla postavena roku 1911 stavitelem panem Slabou a byla nazvána Tichánkova. Původní hospoda byla zbořena a nahrazena chatou pojmenovanou Hornychova, kterou postavil pan Pešek.
K ochozu rozhledny vede 145 schodů, hrot věže je ve výšce 35 metrů a výška vlastní rozhledny je 26 metrů.
Na polích na svazích Tábora lze najít podkrkonošské drahokamy. Na vrchol vede červeně značená turistická cesta a pokud jej
navštívíte za příznivého počasí - uvidíte panoramatický výhled do dalekého okolí. A rozhled stojí opravdu za to. Za hezkého počasí je tu výhled na Jizerské hory, část Krkonoš až ke Sněžce až po Černou horu, Rýchory. Dále pak na Teplické skály, Jestřebí hory, Novopacko, Orlické hory, Podkrkonoší, Jičín, Prachovské skály, povodí Cidliny, Hruboskalsko, >Trosky, Mužský, Vyskeř, Ralsko, Lužické hory, Ještěd a Kozákov. V popředí pak uvidíte blízkou Lomnici nad Popelkou, hezké to městečko.
Na úbočí Tábora jsou kapličky křížové cesty z roku 1898, které byly původně polychromované. Na konci křížové cesty je studánka Křížovka s plastikou Krista uzdravujícího nemocného od novopackého Suchardy. Voda prý měla léčivé účinky, ale dnes je kamenná nádrž úplně prázdná.