P1890903.gif, 53 kB
Třebíč 1.


Město se zajímavou historií najdete na jihovýchodních svazích Českomoravské vrchoviny, v Jaroměřické kotlině na řece Jihlavě. Po většinu dějin bylo centrem západníP2460173_small.JPG, 11 kB Moravy.
     Řeka rozděluje město na dvě části, na levém břehu se nachází starší (Benediktinský klášter), pod kterým vzniklo Podklášteří. Vedle je pak Židovské město (Zámostí). K němu připadají dvě synagogy a hřbitov. Na východě je pak další předměstí Nové Město a Nové Dvory.
     Na pravém břehu řeky se nachází vnitřní jádro starého kolonizačního města. Na východě k němu přiléhá staré předměstí Jejkov.
     Západní strana vnitřního města s předměstím má název Stařečka. Horka se pak nachází více na jihu a dál následuje čtvrť Domky s nádražím a Václavským náměstím.
     Pokud jde o osídlení Třebíče a jeho blízkého okolí, jsou důkazy, že zde byli lidé již v pravěku. Benediktinský klášter byl založen v roce 1101 Přemyslovci Litoldem Znojemským a Oldřichem Brněnským. P2460145_small.JPG, 16 kBA jako u většiny větších měst vedla obchodní stezka, tak tomu bylo i zde. Šlo zřejmě o cestu ze střední a jižní Moravy a Uher směrem na jih a střed Čech. To se tu ještě nacházel opevněný knížecí dvorec s názvem Týn (Tejno).
     Odlesňování okolí a budování rozsáhlejšího obývaného území pak dalo i částečnou podobu dnešního názvu města Třebíč (Třebeč).
     Koncem 13. století bylo založeno na pravém břehu řeky Jihlavy kolonizační město Třebíč. Svého času zde bylo vybudování jedno z největším tržišť na našem území (22 000 metrů čtverečných). Vše bylo vymyšleno tak, že tu střetávaly hlavní cesty ze Znojma a Brna a další pak směřovala na Jihlavu a směrem na jih Čech.
Původní podoba města se změnila po roce 1468, další zásahy renesanční podoby pak ovlivnily četné požáry.