Zásmuky 1.
V rovinaté krajině směrem z Kutné Hory na Prahu najdete město Zásmuky, které bylo doloženo již k roku 1285. To na tomto místě vládl rod vladyků Zásmuckých ze
Zásmuk. Konkrétně to byl Sulislav ze Zásmuků - mistr kuchyně královny Guty. Roku 1542 byly Zásmuky povýšeny na město za vlastnictví Adama z Říčan a byl jim udělen i městský znak.
Roku 1533 zde dal tento muž postavit renesanční zámek. Vchynští z Vchtinic (Kinští) pak vlastnili Zásmuky mezi lety 1583 až 1635. Od roku 1637 pak připadá panství Janu Rudolfovi, hraběti ze Šternberka a tomuto rodu patřil zámek 311 let. V roce 1948 je už v rukou "lidu", aby byl Šternberkům navrácen zpět v roce 1989. Je v soukromém vlastnictví, ale v bráně zámku bývají v letních měsících výstavy.
Vedle zámku kdysi stával románský, později barokní kostelík. Dnes tu ale stojí kostel Nanebevzetí Panny Marie (1900-03). Známý je také barokní zásmucký klášter a kostel sv. Františka Serafínského, v kterém se nachází náhrobek Jaroslava ze Šternberka.
Zajímavostí je, že se v Zásmukách narodil otec Jana Nerudy, slavný básník tu žil také přes tři roky, ale rodina se pak ale odstěhovala do Prahy na Malou Stranu.
Pokud budete pokračovat ze Zásmuk směrem na Mukařov, po několika kilometrech na kopci můžete objevit na místě slovanského hradiště z 9. století - památník agrární strany, budovaný před druhou světovou válkou. Po roce 1945 byl pak přebudován i na památník obětí nacistické okupace. Není sice v stavu, jakého by si zasloužil, ale třeba bude časem opraven. Z kopce mezi stromy pak můžete pozorovat v dálce Zásmuky.