Žďár nad Sázavou 2.
Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře (1719-22) má půdorys pěticípé hvězdy a je nepřehlédnutelnou dominantou okolí. Je postaven ve stylu barokní gotiky a okolní ambit má pro změnu tvar hvězdy deseticípé. Základem
stavby je práce s kružítkem, díky kterému vznikla celá koncepce stavby. Je to nadčasové dílo, které ve své době někteří lidé vůbec nepochopili. Toto dílo ale zadavatel i autor pochopili jako věčný odkaz sv. Jana Nepomuckého a jeho mučednické smrti. Přitom celé toto dílo mohlo být zničeno, protože kostel v roce 1784 vyhořel. Dílo bylo ale díky iniciativě Matěje Sychry a místních obyvatel znovu zastřešeno a tím v podstatě zachráněno... Zvláštností je, že autor tohoto světoznámého díla nemá svůj hrob. Jeho dílo, rozeseté v naší krajině je věčnou připomínkou jeho života.
Do areálu se může vstoupit pěti branami. Celý areál je zapsán od roku 1994 v Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.
Když už člověk zavítá do Žďáru nad Sázavou, bylo by škoda nezajít se podívat i do blízkého okolí. Například nedaleko je Tálský mlýn u vodní nádrže Pilská, kde si za větru připadáte jako u moře. Zajímavé je také jezírko Vápenice, kde se kdysi těžil mramor. Dnes je lom zatopený a vytváří
zvláštní atmosféru. A pokud ještě neznáte Mamlase, je na čase se s ním seznámit...
Pokud někdo v dnešní době řekne název města
Žďár nad Sázavou, vybaví se mi naše úspěšná rychlobruslařka, Martina Sáblíková.
Pokud jde o město jako takové, tak jeho centrem je náměstí Republiky a jako ve většině měst stojí uprostřed morový sloup. Ten zdejší pochází z roku 1706. Nedaleko je k vidění kostel sv. Prokopa (14. století) a kaple sv. Barbory.
Jednopatrová budova radnice byla postavena koncem 16. století, ale byla v roce 1864 přebudována. Nedochovala se věžička s hodinami a to díky požáru. K radnici byla později přistavěna věznice.
Ve městě můžete také vidět "tvrz", která byla postavena přibližně v roce 1300, ale byla pozdně goticky přestavěna.
Nedaleko náměstí stojí farní kotel sv. Prokopa (1521-60), který byl ale později přestavěn také do pozdně gotického slohu. Další stavbou je pak Kaple sv. Barbory (1729), ve které jsou k vidění dvě barokní sochy z dílny Řehoře Thényho. A dalším kostelem ve městě je kostel Nejsvatější Trojice s přístavbou sakristie.